Lapozgatós könyv franchise-ok 31. - Egyszemélyes RPG-modulok
Az egyszemélyes RPG-modulok nem egyszerűen játékkönyvek.
Először is, akár a Tunnels and Trolls-nál már tapasztaltuk, komplex rendszerük van,
gyakorlatilag a teljes asztali verzió vágott változatát kapjuk, és ennek ellenére a legtöbb még külön mondja is, hogy érdemes ám felütni inkább a teljes szabálykönyvet. Pl.:
Mivel ezek inkább RPG-kalandok mint játékkönyvek, a helyszínek között általában szabadon válogathatunk, egy rakás dolgot emiatt extrán nyilvántartva.
Gyakoriak az igen komoly függelékek is, pl. a GURPS egy Conan kalandjánál ilyeneket találszi:
Ez a kiadvány:
pedig egyenesen úgy reklámozza magát, mint potenciális kalandmodul többjátékos asztali üléshez ("compatible with DCC-RPG). Azért választottam megmutatni, mert gyakorlatilag minden részletébe randomizáció van beépítve, pl:
És ez csak egy fejezetpont, vannak itt mellékletben tárolt gigantikus véletlenszám-táblázatok is:
Az alábbi sci-fi modul úgy oldja meg létjogosultságát, hogy egy 50-fp-s bemesélőkalandként adja el magát:
Az tetszik, hogy ennek a főszereplője maga lehet a questor a kalandhoz, ő a Fekete Csuklyás Alak a kocsmában :D Vagy lehet sima játékkos, aki egy Öltönyösnek eladja az infót, vagy akármi.
Ezeknek a hossza igen változó, már fp-ben mérve: 50-800 fp között láttam itt mindent. Mondjuk ennyit ömlesztve, digitálisan átfutva elkezded értékelni a nyomtatott kiadásokat, mert ott a rövid fp-k nem annyira feltűnőek, itt nagyon is.
Lehet persze csak a szerkesztői/designer kéz hiányzik ezekből.
Fontos mindazonáltal kiemelni, hogy ezek DM-nélküli modulok alapvetően, vagy legalábbis a kocka a DM. Így mondhatni az asztali RPG ílymódon versenyez a piacon a játékkönyvekkel.
Az előregyártott karakterekben gondolkodókból sincs hiány, mint a Void Racers aesetében
bár itt igen zavart, hogy nem csak az indulómezőt kavarták meg, de a fejezetek leközlésének sorrendjét is, ami mellé még bekerül nem-számozott-hanem-betűjelzett pár fejezetpont is.
Én bevallom, a játékkönyvektől kevesebb erőfeszítés megkövetelését várom a játékos irányában, akkor is ha a szabályok komplexitásához épp megvan a kellő terjedelem.
És ha a Tunnels&Trolls-al kezdtünk, zárjuk a D&D-vel:
Nagyon gyakorlottan az elején tömbösítve közlik az összes fontos információt:
Mo, ez jó sok volt egyszerre, remélem volt közte hasznos/érdekes információ is.
Comments
Post a Comment