Cherubion 1 - Éj
Az Éj Trilógiája
Harc az Éj Kövéért
Leon S. szül. Ohio, él: Svájc, rámászik a Joux tó jegére, és egy kampó átemeli Cherubionba. Egy szobában tér magához, az ablakon kitekintve tűző napsütést lát a téli hó helyett.
3 nő jön be, egyikük neve Árusa. Emlegetnek valami legendát mikor meghallják hogy "lila csillag".
Egy zöld folyosóra viszik ki (nem azon ahol bejöttek), jobbra fordulnak. Sokőáig mennek egyeneswt, majd fel egy lépcsőn. Egy teremben ott van Sang a medencében.
Leon felesküszik Sangra, új ruhákat kap.
Sang ki, Leon átmegy a szomszéd szobába, ott áll egy Kevanaar-szobor a három félisten szobrával, A Verssel (pdf 14). Szintén találkozik itt Kevanaar egy megmaradt hívével, egy szőke nővel. Az közli, hogy keresse meg az Éjkövét.
Leon továbbmegy egy folyosón (jelentős várakozás után, miközben a szobrokkal vacakol a személyzet), beeseteledik.
Egy keresztfolyosót függöny takar, ami mögött Choler (Ishabar) és Melan (ZKR-12) küldötte vitázik Sanggal. A téma: Leon.
Távoznak, Sang és Leon sakkoznak egy kicsit, majd Leon megkapja Sang verszakának (az első versszaknak) a titkát.
Leont az egyik sakkbábúból lett kentaur kezdi üldözni (bónusz, ha: a) Én te vagyok! b) hozzávágod a sakktáblát).
Egy ajtóval sikerül lerázni a kentaurt, tovább a szőke nő vezeti egy titkos átjárón. A kentaur újra felbukkan, a lánnyal szétválnak, egy gyűrű Leonnál marad.
Leon kimászik egy ablakon, de elragadja egy óriási denevér...
2. fejezet
Leont leszállítja Balamud Monarakhba, egy pillanatra Indriq elé viszik, KwYeor kihallgatja, Clovia onnan kimenti és elviszi fürdeni. Megint ruhát cserél. Kap egy kardot is.
Elcsászkál (jobbra), belefut Indriq choraldjába, amit vagy ő (a kardjha árán), vagy Clovia pusztít el.
Leon eszik, Clovia visszaszerzi A Gyűrűt.
Leon második Cholernél tett látogatásánál felesküszik Cholerre.
Leont kidobják Balamuddal, hogy adja fel magát Melannak. Némi rohangászás után belefut Indriqbe.
3. fejezet
Leont a Kevanaaar-hívők kaparják össze, és viszik - feláldozni? De mert az elejéről még mindig megvan a Gyűrű, ezért kénytelenek nem bántani.
Leon megházasodik, de asszem a dolog semmis, mert kiszúrják a Sötét Tüzet. Meg jön egy Choler-rajtaütés is.
4. fejezet
Leon legközelebb Melan katonái közt tér magához.
Beviszik a Főerődbe, újra ruhát cserél.
A kihallgatás közben leveszik Leonról a Sötét Lángot, feláldozva egy katonát, akit elégetnek, nehogy zombivá váljon.
Leon kap egy lézergéppuskát.
5. fejezet
Ez az a pont a spóratojásokkal, ahol nem értem miért nem hoztak több embert. Vagy robotot. A terepjáró 10 személyes. Még 4 áldozati bárány befért volna. Vagy még 4 HZ-7.
Szintén nem értem, miért nem használnak szilárd lövedékeket a lézer mellett, legalább tartaléknak. Vagy legalább vágott volna hozzájuk egy kavicsot.
6. fejezet
Chlovia telepatikus képességeit kihasználva kiemelik a Tombolót.
HZ-7 odavész mikor elmozdítják a karddal a sziklát.
Sámánt és Bahatot elveszítik egy alagútban.
7. fejezet
Melan látszólag meghal, Choler és Sang valahol a környéken kódorog, Chlovia és Leon összefut Zíliával, akinek a szektájának többi tagját útközben lemészárolták.
8. fejezet
Zília megöli magát abban a reményben, hogy visszavezetheti Kevanaart Cherubionra.
A három félisten fogjulejti egymást, és/ám közben befut Otoaak is, és hozza magával az elfajzottakat.
Leon és Chlovia az Üvegpiramisba teleportál az Éj Köve által.
A kötet gyengesége a titokzatos Vers. Valahogy túl ... kényelmes, túl specifikus a verssorok "értelmezése", és túl sok az előre tervezett(?) mozzanat.
De a rendkívüli sebesség miatt (200 oldal ha van az egész) nem érünk rá ezen agyalni, megbocsátjuk az egybeeséseket, mert a narratíva teljesül.
Megbocsátjuk Leon Silver meglehetős passzivitását is, lévén akkora erőkkel kerül szembe, hogy nincs is esélye megmozdulni - bár a potenciál megvan benne. És ha a triológiát egy történetnek vesszük, ez egy iszonyú jó alap, amire építeni lehet. Igen, megvan a fő probléma. Kiépült az egész világ. Most meg kell keresni a lehetséges alternatívát a sok rossz választára.
-------------------
Az Éj Kardja
1. fejezet:
Leonnak rémálmai vannak, egyébként békésen élnek 700 eszkimóval az Üvegpiramisban.
2. fejezet
Betoppan "Talamud" (később kiderül, Balamud eszményi álneve), és közli, Otoaak fogjul ejtette a félisteneket, ki kéne szabadítani Cholert, ha nem, akkor viszi Chloviát.
Leon a Kővel és egy Ron nevű eszkimóval (akivel mindig elfelejtem mi történik majd) visszateleportál.
3. fejezet
Aa helyszínen meglátják KwYeort, így belehúznak. Leon terve hogy nem arMegadownba mennek, hanem a cheoroktól próbálnak segítséget kérni. Pechjükre belesétálnak egy eemsi csapatba.
4. fejezet
Az eemsik elviszik Leonékat Kheorthba - feláldozni. Így szökni kényszerülnek - szerencséjükre Chlovia három méter magas öcsikéje felkészülten várja őket.
5. fejezet
Chlovis a hreeirekhez viszi Leonékat, akik végre segítséget ajánlanak eljutni arMegadownba.
6. fejezet
No igen, a könyv felhívja rá a figyelmünket, hogy arMegadownt senki nem tudta elfoglalni: se a Hármak, se Kevin, se Otoaak. Szóval hogyan van ott fogságban Choler, akit Otoaak fogott el?
Itt érdemes megemlíteni Leon ragaszkodását a továbbmenéshez a nyilvánvaló csapda ellenére. Igen, még mindig más mondja meg mit csináljon, lökdösik merre menjen, de már megvannak a saját céljai, és amikor környezete eltérítené ezektől, ő ragaszkodik hozzá hogy továbbmegy. Formálódik a púpos gyerek a prés alatt!
Kérdés: most miért van Melan katonáinál kivétel nélkül szilárd töltetű fegyver? Ja, egyébként Főerődöt lerohanták, megsemmisítették.
Helikopterek vs sárkány wyvern: Marv Fletch kinyírja az utolsó nősténywyvernt - és elveszíti az utolsó helikoptert.
KwYeor ölébe pottyan, aki kínozni kezdi - amitől felszabadulnak rejtett mentális képességei (értsd: varázsereje).
Valami "liliputiak" meg adnak egy ankhot Leonnak amiért kinyírta KwYeort.
Az Éj Kardja elárulja Myor Thurgost.
7. fejezet
Myor Turgos halott, az Éj Kardja új ... tulajdonosa ... Leon Silver.
8. fejezet
Leonék elindulnak arMenienbe kiszabadítani egy félistent, hogy szembeszállhassanak Otoaakkal, aki épp átruccan a cherubokhoz megülni a behódoltatásukat.
Útközben Leonnak az a (képtelen) ötlete támad, hogy egyesíti egész Cherubiont Otoaak seregei ellen.
Kérdés: mi lett Indriq-el? A szöveg úgy kezeli, mintha halott lenne. Halottabb mint egyébként.
9. fejezet
Leon felderítői kiszúrják, hogy nem csak vmi követség megy az eemsiktől Keorathba, hanem egy sereg, így Leon elküldi egy wyvernen Chloviát hogy szóljon nekik.
10. fejezet
Beveszik arMenient, az Éj Kardja megöli Cholert, Chlovia lesz az új Sötét Lángok Ura.
Melan azt választja hogy fogságban marad, Sang kiszabadul.
-------------------
Az Éj Istene
1. fejezet
Jön a hír Chloviától telepatikusan, hogy minden előkészület ellenére Otoaak mégsem Keorathba vonul, hanem arMegadownhoz. Tehát irányt váltunk, plusz Leon és Sang, meg egy rakás alakváltó a világ utolsó 8 wyvernjén előrerepülnek.
2. fejezet
Most már had kérdezzem meg: az ...Istenében miért mondja a wyvernlovasokat "arc-talan"-nak? Egyértelműen van pl. szája, agyarai, korábban talán gorillákhoz hasonlította őket. Mi ez az arcátalankodás?
Idézem:
"de csak annyit látott, hogy a gazdájuk sorra járja őket, és egy-egy maréknyi rózsaszínű port önt a pofájukba.
Leon vállat vont. Hiába is kérdezné a fickótól, hogy mi az a por, választ úgysem kapna, lévén, hogy az illetőnek nincs szája, sem füle."
Leon vállat vont. Hiába is kérdezné a fickótól, hogy mi az a por, választ úgysem kapna, lévén, hogy az illetőnek nincs szája, sem füle."
de pár bekezdéssel korábban, még ugyanazon a lapon:
"A wyvernlovas egész idő alatt egy szót sem szólt, csak a gyeplőt kezelte, hol feljebb, hol lejjebb vitte állatát, s néha egy-egy mély hörrenés hagyta el a torkát, ha a hatalmas bestia rakoncátlanabb mozdulatot tett."
Szóval most mi van? Pláne hogy még egy kicsit korábban:
"A lelőtt wyvernlovas csapott, busa homlokán vaskos kosszarvak ékeskedtek, s a gorillaszerű állkapocsból fölmeredő vadkanagyarak a brutálisan kiugró pofacsontokig értek."
Az Éj Kardja elárulja Leont, és egy retkonnal Balamud már nem kirepül belőle, hanem ő maga a kard - és átszáll Sang kezébe.
Leon az Üvegpiramisba menekül, ahol az eszkimók hiánya fogadja.
Így visszateleportál a mocsárba, ahol szinte azonnal belebotlik Az Éj Könyvébe, azaz Kevin Aare naplójába. Lol.
A lényeg, hogy Kevanaar hatalmát valami ghirdek törték meg, és egy Eam'err nevű ghird szöktette meg tőlük a palit.
Ja, tényleg, újabb retkon: Kevanaar nem nyitott semmiféle kaput megkeresni az emberiség más bolygókra távozott populációját. Helyette felszállt egy űrhajóval, azt is kényszerből, menekülve.
3. fejezet
Leont Baöt kaparja össze, és az író valamiért most gyűrűként hivatkozik az Éj Kövére, ami eddig egy darab kovakő volt fém foglalatban.
ArMenienbe indulnak.
4. fejezet.
Megérkezésükkor kiderül hogy egy alakváltó (Sang maga, ha vki nem jött rá magától) kinyírta Melant.
Ami engem érdekel, hogy az előző fejezetben Leon összefutott pár alakváltóval, és az író külön felhívta rá a figyelmünket, hogy azok szeme átváltozva (is) szürke. Tehát amikor Leonról kiderül, hogy egyébként ő is alakváltó, felmerül a kérdés, az ő szeme miért nem szürke?
Mindenesetre fogja Baöték összetákolt helikopterét, és elindul vissza a Kashka-tóhoz a Tombolóért.
5. fejezet
Leonon egy csapat kunigaami/eemsi (valamelyik) üt rajta, akiket egy eemsinek álcázott ghird vezet. A "miorf" kifejezést asszem elfelejthetük akkor végleg. A pali persze bedobja a Kardot a tóba.
De akkor befut Griagth, és Leon feldobja a ghirdet. Így elélri hogy tárgyalhasson Otoaakkal.
Egy érdekesség: Amrikban egyes növények is értelmessé váltak.
Ja, és kiderül mi a különbség az eemsik és a kunigaamik között: az eemsik egykor emberek, a kunigaamik, akik egyébként nem is rendelkeznek mindenféle fura mutációkkal, pedig egyéb főemlősök.
No, hamar kiderül hogy Otoaak nem megbízható szövetséges, így Leon tök önállóan lekezdik kijtászani egymás ellen őt és a ghirdeket. A táborból lelépve pedig indul a Tombolóért, majd onnan arMegadownba.
6. fejezet
Leon megérkezik arMegadownhoz, az egyesült seregek táborába. De átvenni a parancsnokságot, megfordítani a sereget - vajon sikerül?
7. fejezet
Otoaak serege megérkezik, és ha már itt vannak, csinálják amiért jöttek: először a ghirdekkel van leszámolnivalója mindenkinek.
Igazából még szerencse is, hogy Sang (is) be akarta áldozni a cherubokat, és kivitte őket a váron kívülre.
A csatának, amiben Otoaak is elesik, egy érkező űrhajó vet véget.
8. fejezet
A Ghird Birodalom Biztonsági Tanácsa letartóztatja Sangot, a merghánit.
A háttérsztori úgy néz ki, hogy a Fölödn feltalálták a térugrást, és kolonizáltak egy új bolygót, a Ghirdet. Az persze szeretett volna egyenlő partner lenni, mire kitört a háború - de nem csak a Ghird és a Föld között, hanem a Föld országai között is. Ekkor érkeztek meg a merghániak, és verték szét a Föld űrhajóflottáját.
Aztán a föld valahogy elszenvedte a Katasztrófát (800 évvel a trilógia előtt) - mindenki tagad, így nem tudni hogy a merghániak és velük a Galaktikus Unió a felelős, vagy a Föld országai.
Aztán mindenki pechjére a szélsőjobbos Sang Al'rahimot küldték a Földre felügyelni a dolgokat. Az egyetlen ami bekavart neki, az a mágia volt.
"Balamud, aki korábban denevérként egyaránt bejárta Melan és Choler udvarát" - na EZ mikor történt?
"A Föld ezentúl a cherubok világa lesz, és az emberiség minden bűnétől mentesen hamarosan csatlakoznak majd a Galaktikus Unióhoz! Ezt megígérhetem!" - na persze...
9. fejezet
Leon Silver magához tér - 1997.08.11-én, Le Sentierben, ahol 1996.01.24-én a tóba esett. Az újság szerint az ESP Társaság elkezdte építeni az Északi Sarki Üvegpiramist...
-------------------
Az Éj trilógiája megjelent képregényadaptációban, először a Füles 1994/14 - 1994/30 számaiban, majd jóval később, 2016-ban kapott egy összegyűjtött újrakiadást saját füzetben, Cherubion összefoglaló címmel:
Hogy látjuk Leon osztályát, addig oké. De mikor megérkezik Sanghoz, annak ilyen barbár-troglodita emberei vannak (a könyvben szép nők, meg pár mitológiai lény), és nem angolul beszélnek mint a könyvben, hanem Leon vmi - feltételezem mágikus - módon érti a beszédüket.
Sang is rögvest kijelenti, hogy ő márpedig a világ ura akar lenni. Mégpedig az Éj Kardjával - Lő az itt nincs.
Egy óriásdenevér (Balamud) elragadja azonban az itt meglehetősen önbizalommal teli Leont, és elcipeli Cholerhez. Ahol Chloviával is találkozunk, de a karakterét összevonták Zíliáéval, tehát nem a boszorkányság miatt van szüzességi fogadalma, hanem mert "Kevanaar jegyese".
Otoaak meg egyenesen Kevanaar tanítványa volt szintén!
A Chlovia felszolgálta vacsora valójában Choler trükkje, de Chovia, aki itt máris feladta szüzességi fogadalmát, kimenekíti Melanhoz. A második verszakkal. Mert itt nem a magyarázatukat gyűjtögetik, hanem már maga a vers is ismeretlen.
Itt Balamud jószívvel segíti menekülőinket, ám ugyanúgy lelövik az égről.
Itt van egy kis szerkesztői baki: bár ebben Melanról még egy szót nem hallottunk, Leon valahogy mégis tudja, hogy ő a logika híve...
Nem derül ki honnan tudják merre kell elindulni, és a versszakok sorrendje is más: a sorrend megegyezik a félistenek végiglátogatási sorrendjével. Milyen kényelmes.
Érdekes módon Melan cherubokkal (is) dolgoztat...
Te, az Éj Trilógiája Delta Visionös kiadásainak címlapjait miért a képregényből szedték?
Az útból látjuk a Ricket elpusztító spórákat, meg ahol BA-6 és HZ-7 marad hátra(?), de alagút ezúttal nincs (l. a fenti képet).
Melan egyébként ugyanúgy lezuhan a vulkánba-vagy-hova. Itt a fickó nem android, hanem átrakta az elméjét a majomkába. De végül ugyanúgy beáll a kölcsönös szorítás.
Ekkor kiderül, hogy az Éj Kardja Otoaaknál van! Vioszont megvan az Éj Köve (ami egy egész kis számítógép)! Viszont befut Otoaak!
Leon és Chlovia az eszkimóknál kötnek ki az Üvegpiramisban ám egyszercsak jön Balamud a hírrel, hogy Otoaak a cherubok ellen vonul. És hogy a félisteneket Armegadownban (tehát arMenien mint helyszín teljesen kimarad) tartja fogva Iloraq, aki itt Otoaak ágyasa, nem pedig fia
Leon meg nekiáll seggfejkedni: ő nem megy harcba, marad itt a jóban a fenekén. Chlovia viszont távozik.
Leon meg nem annyira önálló hogy magától utánamenjen: Ron az aki előáll az úttal. Érdekesség: motoros szán helyett itt vitorlás szánt használnak az eszkimók.
Először Sang palotájába mennek - itt Ronnak kell meggyőznie a trogloditákat -, aztán Melanhoz - ahol BA-6 és HZ-7 élnek, és százalékokat röfögnek!
Melan táborában találja Balamudot, akit elküld Choler seregeiért. Nem kérdezem meg a hierarchiát.
De megemlítem, hogy a távolságok a területek között itt igencsak lerövidültek.
Mindenesetre az egyesült seregek tolnak egy olyan csatát mint a regényekben arMeniennél, de itt a félisteneket nem Otoaak kötötötte gúzsba, hanem ahogy voltak, egymást szorítva szállították ide őket.
Egyúttal a teremben van a Tomboló is. Iloraq karakterét pedig nem csak nővé és ágyassá változtatták, de összevonták Myor Thurgossal is. Érdekességképpen a csajt Ron lövi le végül.
Nem vagyok benne biztos, de szerintem ebben a változatban a Tomboló és az Éj Kardja ugyanaz a tárgy...
Cholernek viszont biztos annyi.
Sang csatlakozik, Melan nem. Utóbbi ugye azért érdekes, mert Melan így szabadon mehet ahova akar, szemben a regénnyel.
PS: megvan Chlovia is.
PPS: ah, bilincsbe verték Melant! Nem tudom ezt hogy nem fogja mágiával kinyitni, de ja, tuti.
Oh, akkor a Tomboló és az Éj Kardja mégis két külön dolog... Valakinek át kellett volna néznie a rajzokat, khm, khm.
Megjegyzés: az egész képregény során Chlovia mellei fedetlenek maradnak.
Sang lelöki Leont a wyvernről, aki az Üvegpiramisban találja meg az Éj Könyvét.
A ghirdek itt nem az emberi faj evolúciója, hanem egy idegen faj.
Akik toltak egy The Thing-et, aztán tűz ütött ki és lebuktak.
Ebben a változatban Kevin egy ghirdi telepes. Sang pedig ghird, testrablás útján került a csapatba.
És a Földet egyértelműen emberi háborúskodás borította radioaktivitásba.
Kevin pedig rasszista volt, ezért a cherubok helyett Otoaakot vette pártfogásába.
Sang meg időkaput épített, és ősembereket hozott a jövőbe.
Melan és Choler is a Ghirdről jöttek. Aztán Kevin kiszúrta, hogy Sang nem kezd megőrülni, mutálódni, tehát nyilván ghird. Mivel pedig Sang körülzárta, lelép vissza a Ghirdre. Leon meg dob egy Majmok Bolygóját.
Sang felveszi Leon alakját, visszarepül és kinyírja Melant.
Érdekes tulajdonképpen, hogy ebben a verzióban egyáltlaán nem létezik mágia. minden frakció technológiával operál.
Chlovia rögtön kiszúrja a ghirdet, mire az kinyírja. Semmi kecmec.
A ghird Leon képében elmegy otoaakkal csatázni, akinek seregei megfutnak mikor befut az igazi Leon, mert há' ezekbül kettő van, az lehetetlen!
És akkor befut Kevin is, és az űrhajója lézerágyújával szétlövi Sangot (a regényben ugye foglyul ejtik és elviszik tárgyalásra).
Kevin meg tol egy ilyen Mózes/DC Új Isteneket, és Otoaak rögtön elfogadja hogy békében köll élnie a cherubokkal.
Leon pedig hazatér egy időkapuval. Ahol kiderül, hogy mindvégig kómában volt. Ugyanakkor "Atombiztos Üvegpiramist építenek az Északi-sarkon!"
-------------------
Cherubion Legendái
Sárkányok és helikopterek
Az antológia nyitó kisregénye volt, de felesleges pazarolni rá az energiát, ha egyszer két képregénykiadást is megért (amik tudtommal csak a borítóban különböznek, meg a nyomtatott példányszámban - utóbbi gyűjtőknek lehet érdekes).
Alapvetően az Éj... előtt játszódik, itt tesz szert Choler sárkányokra. Ez igazából nem fontos. Egyetlen esemény sem fontos. Ami miatt érdekes lehet, az egyfelől az egész dinamikus rajzstílus, másrészről Marv Fletch karaktere, aki eléggé badass volt az Éj... során hogy kérjünk belőle még.
Ami viszont rohadtul fura, hogy Balamud itt Sangnál van, rabszolgaként tartva. Na EZ megért volna egy történetet.
Bár most ahogy ránéztem a kisregényre, úgy néz ki, mégis kénytelen leszek elolvasni azt is...*
PS: ennek a történetnek van egy rajongói képregényadaptációja is. Megtekinthető ITT.
-------------------
A hadművelet
Ez egyáltalán nem hivatalos kiadvány, hanem egy rajongói képregény, ami a kifosztandó bázidhoz küldött egységekkel foglalkozik. Megtekinthető teljes terjedelmében ITT.
Azért ejtek szót igazából róla, mert tudomásom szerint ez az egyetlen ilyen project, és ahogy nézem ezt is "félbehagyták", legalábbis a színezéssel az első 3 oldal (címlappal együtt 4) után nem vesződtek.
-------------------
A kisregénynek két változata van. Az első a Sárkányok c. antológiában jelent meg
aztán ezt kibővítették a ...Legendáiban. Tehát nem kell vesződnünk a kettő összehasonlításával, a második változat csak több, nem pedig más (elmondás szerint, lásd a kötet bevezetőjét)..
Azért 300 oldalt éppen nem neveznék "kis"regénynek...
Nos, először is megtudjuk, hogy Melan felfedezte a negyedik fegyverraktárat. A fegyverraktárakat, amit riválisai találnak meg nem számítjuk, mert Sang és Choler köpnek a technikára, és inkább felrobbantottak mindent.
Az első után lázadás tört ki, amit Melan vérbe fojtott. A második hely lett Főerőd. A harmadik félsiker volt, a fosztogatás közepén érkeztek meg Choler seregei. Ez a negyedik meg a Kettes Zónában, pont Choler orra előtt volt...
Így egy rakás feláldozható embert beküldött öngyilkos küldetésre. Eddig tartjuk a képregényt.
Kérdés: miért akarja a regényben Sang elpusztítani Melan légierejét? Az Éj... szerint a célja a két fél folyamatos gyengítése, nem nármelyik győzelemre segítése!
Ebben a változatban Sang fogta be Balamudot és képezte ki... Ami miatt jobb az ...Istene előtt olvasni ezt, mert ehhez képest emlékeim szerint egy nagy-nagy retkon jön.
Ezen túl a Raktár kiürítését (kifosztását) félbehagyják sárkánytámadás miatt, amik kapcsán Melan elkezdi komolyan venni "Emdal Voldean" (ami később kiderül egy cím, azt jelenti sárkánylovas), pontosabban Bergrah álmait, ami alapján tudják megbecsülni a sárkányok szaporodóképességét.
Gyorsan össze is raknak egy kommandót, aminek feladata felkutatni és megsemmisíteni a sárkánytojásokat.
Alig indulnak el, beesik Melanhoz Drúga, aki megszökött Sangtól, és szövetséget ajánl. A kis vakarcs előadja hogy ő is sárkányúr (milyen kényelmes hogy midnegyik éflistennek jutott egy), de itt azt is hozzáteszi (a képregénnyel szemben), hogy a korábban lelőtt sárkányoknak igazából semmi bajuk. Ami engem zavar.
Az is különbség, hogy nem egyszerűen Sang rátalált a sárkányokra és átjátszotta őket Cholernek, hanem valami óriássá növesztő mutagénnel tápolta fel a sárkányokat, amiket ki tudja már ki szerzett meg a regényben. Meg valami szupergyors szaporításról is szó van.
Áh. Sang terve megszabadulni Melan helikoptereitől, aztán megöletni Choler sárkánylovasát, aztán megölni a saját sárkánylovasát, a sárkányok húzzanak a vérbe, így marad az, hogy senkinek nem lesz légiereje.
A képregényben ez az egész jóval egyszerűbb, mondhatnám elegánsabb.
A legnagyobb különbség a képregény és a regény között, hogy a regény lassabb, a képregény annyira tömör, mintha egyik akcióbál váltanánk a másikba, egyetlen folymaatos csata zajlana.
A képregény 15. oldaláig = a regény 109. oldlaáig nincs lényegi különbség a két verzió között.
Itt jön a képregény legzavarosabb része, a "vakondpulykákkal". Itt is ez a nevük, csak még sárkánylovas-nyelven is van megnevezésük... Vitatkozhatunk mennyivel másabb. Lényeg: a helikopter leszállt egy titkos raktárnál, a kru-kruúk lenyúlták a tápot, ezért a srác utánamászik a járatokba.
Közben Melan visszahívja a kommandót, és kiadja a parancsot megölni Choler sárkánylovasát, majd az áruló Sang-locast is,, mer' akkor neki lesznek majd sárkányai, tralala.
A pulykajáratokban való mászkálás 100% filler, ki lehetett volna vágni a regényből is.
Apró különbség, de a képregényben csak feltételezik, Indriq vezeti Choler válaszcsapását, a regényben tudják.
No, a kommandó gépéből végül kifogy az üzemanyag, és mivel a sárkányok tulajdonsága hogy blokkolják a rádióadást és a radart (nem tudni mást miért nem), hát még nem értesültek róla, hogy nekik tulajdonképpen haza kéne indulniuk.
A regény egy dologban tud többet (eddig) a képregénynél: egyetlen kommandósnak jutott ereje az írónak némi személyiséget írni.
Van egy kisebb eseménysorrend-változtatás a képregény és a regény között, nevezetesen mikor az egyik helikopter Indriqre(?) támad (persze nem sikerül neki). Ez a regényben előbb történik meg, a képregényben később, de igazából nem oszt, nem szoroz, a többi eseményre kihatása nincs.
Drúga megszökik, a Bergrah-t kísérő lidércvadászok lassan elfogynak, de Drúga épp időben ér oda felmarkolni a kissrácot, akivel együtt lelépnek délre, a Senki Földjére, mert főleg Drúgának elege van a háborúból. Nem mellesleg viszik a 100 sárkányt - ebből 10 nyalta be Sang növesztőfőzetét, és tutira veszem hogy ezek nem fognak szaporodni, visszatér a regényváltozat a kis sárkányokhoz.
*Éééés úgy 200 oldal után pont ott fejeződik be az egész mint a képregény, átvert az e-book, nem jelezte hogy van még a 300 oldalban egy Indriq című novella. Úgy akkor rendben vagyunk, a Sárkányok és Helikopterek regényváltozatát csak teljességre törekvőknek ajánlom, nincs benne semmi kiemelkedő, sem nem nyújt többet a képregénynél.
-------------------
Na jó, vesződjünk mégis a Sárkányok antológiával, csak hogy lássuk mi változott ahhoz képest.
NÉGY vacak olalon vacakolunk. az gyakorlatilag semmi.
Gyakolatilag nincs különbség a két szöveg között. Az elterelőcsapat duplaakkora az akárhanyadik oldalon (open office-ban a 4.): 24 helyett 42 fős. Fűűű.
Vagy:
"– Drúga! – kiáltotta az emberfejű macska, és ebben a
pillanatban"
vs
"– Hopp! – kiáltotta az emberfejû macska, és ebben a pillanatban"
Ez ám a különbség!
Vagy a 16. oldalon:
"Három helikopter, azok legénysége és huszonnégy harcos
veszett el értelmetlenül…"
vs
"Három helikopter és huszonnégy harcos veszett el
értelmetlenül.."
Vagy:
"A visszavonulást a szállítók sikeresen végrehajtották, bár a raktár kiürítését épp hogy el tudták kezdeni."
vs
"A visszavonulást a szállítók sikeresen végrehajtották, bár a raktárt nem sikerült teljesen kiüríteni."
Ennyi különbség van az első 20 oldalon 86-ból (szövegszerkesztőben számolva), ami egyfelől nevetségesen kevés, másfelől semmiféle jelentőséggel nem bír, harmadik részről pedig azt mutatja, az a 4 oldal különbség könnyen adódhat tördelési okokból. Itt egy sortörés, ott egy sortörés, és meg is van a 4 oldal. A különbség csak akkor érzékelhető, ha a két szögeget egymás mellé tesszük - így totálisan értelmetlen horror összegekért vadászni a két kiadásra.
Az első "valódi" különbség akkor van, amikor Melan kijelöli a kommandót. A parancsnoknak beszúrtak egy sort: "Tehát ők.", azaz megerősítik, hogy Melan nem várja őket vissza. Továbbá az eligazítás során nincs említés BA-1-ről, és a parancsnok nem problémázik azon, hogy jó ismerősét inkább nem vinné öngyilkos bevetésre.
Van egy névsorolvasásos rész, ami megint BA-1 miatt van, illetve sikerül még egy picit megmutatni mennyire zöldfülű és ezért váratlan a Lidércosztagban Eimdal.
A vakonpulykákat is kibővítették: eredetileg a melan-kaotnák nem tudtak róluk egyáltalán, és a srác nevezte őket vakondpulykának. A frissített verzióban a melan-kaotnák nevezik vakonpulykának, a srác meg kru-krúknak.
Érdekesség: az eredetiben Balamud nem bezsédhibás.
Az utolsó változtatás:
"Eközben Melan feszülten várt valamire. Valami fontos dologra.
Valami olyasmire, ami a háború szempontjából sorsdöntõ lehetett
volna." - azt nem fejti ki mi ez.Talán azt várta, hogy a srác visszajön hozzá a sárkányokkal?
-------------------
Kryun
Anderston alezredes utóneve kiderül, meg az is, hogy mégse halt meg. Közvetlen a ...helikopterek után vagyunk. A pulykák fogságában van Damonnal (a lidércvadász osztagból szintén, halála retkonolva szintén), a címadó szó a fogolytartó vakondpulyka neve.
A pulykák közt valami olyan hatalmi vita megy, mint a Baldur's Gate 2 sahuaginjai közt.
Mr. Stone most kitalálja, hogy a leendő fő-pulykát Melan agymosta hogy felszerelést herdáljon neki, és most - mert hát persze - kifejlesztette az első androidját, és azt elküldte begyűjteni a cuccot, mármint kinyírni a pulykákat hogy majd később elmenjenek a felszerelésért, nem mellesleg vigyen már haza egy rakás atombombát, mert mi mást - ezzel mondjuk megint pont nem kezdünk semmit.
Végső inzultusként mindenki meghal, mert miért pont azt ne, a fő-vakond meg az utolsó Melan-katona meg elruccannak északra, belebotlanak Keorathba, és megnemzik Chloviát és Chlovist, csak hogy igazán förtelmesen lovagoljuk meg a nosztalgiát, fittyet hányva genetikára, meg minden korábbi dologra (pl. hogy rendes kecskeszarvaik vannak, és keruboknak vallják magukat, mint ahogy a szarvak alapján azok is, plusz egy vakondpulyka nem random mutációkat szül, hanem újabb vakondpulykákat).
Ez az írás gáz. Húzzuk le belőle az atombombákat, meg a két C-t, és elfogadható.
-------------------
Indriq
Az első dolog amit megtudunk, hogy valakik a szerkesztőségben nem egyeztettek, mert itt a hullaélesztés másként történik, mint a ...Helikopterekben.
Amúgy meg ki a tököm lehet az a Borag? (Csak nem Balamud akart lenni írókám? Oh, látom nemm kiírtuk mielőtt bármit csinált volna ezt a Borathgot.)
És "Grashopper" őrvezető? Lehet ennél lustábban nevet adni?
Tényleg, most esik le: a ...Helikopterek végén elvileg az összes sárkány távozott. De itt, és még a ...Kövében is Cholernek még mindig vannak sárkányai!
Btw, még mindig zavarnak a női katonák. Különösen ha nem irodai munkára vannak beosztva. Az Éj...-ben egyértelműen a konyhában a helyük Melan népénél...
No ez a novella értelmetlen pusztán az Éj trilógiájának olvasása után. Kell hozzá a Hajnal. Sőt, mivel kifejezetten droghasználat segítségével érik el benne Cherubiont, egyszerűen nem fogom fel, miért ellenkezik Nemes István (alias Jeffrey Stone, John Caldwell és sokan mások) az ellen, hogy az Éj káosza/Káosz Éje/Zzzűrzavar trilógiát valaki kánonnak tekintse!
Hah! Csak találtunk egy kapcsolódási pontot a többi írással. A Thorgardi Csata, amit Balamud említett még az Éj Kövében!
De persze mindent túl kell hivatkozni, így - ahogy egyébként sejthető volt, Indriq itt válik csontvázzá. Mármint rágják szét Melan géptermeszei. Amik nem úgy néznek ki ahogy gondoltam volna, de nem is csalódás. Szimplán más, és ezt értékelni kell, mint a kreativitás megnyilvánulása.
-------------------
Míg a halál el nem választ
Valami Montero várát lerombolják az elfajzottak. A néz némileg hasonlít az Indriqben említett egyik hely nevére, de nyilván nem az.
Hm, "800 évvel a Katasztrófa után". Ugyanakkor most jön Otoaak Amrikba? Hm, hm.
Lényeg: főszereplőnk egy whipping boy (olyan valaki, akit nemesek gyerekei helyett büntetnek meg). Persze az egész mágikusan stb. stb.
Gyünnek az eemsik, ő meg nekiáll szökni, de persze ott a gond, hogy ha a báró fia meg nem szökik meg, neki is rövid úton annyika.
No, barátaink elindulnak valami közeli tudós-mágus egykori lakába Hatalomért.
Kezd fárasztó lenni, hogy a mellékszereplők mindig csak redshirtök,,,
A vége, hogy egy hibernálókapszulába/sztáziskamrába zárja whipping boy a báró fiát.
Hát, ennek az egésznek tán még kevesebb értelme volt mint a Nagy Féregfutamnak, és az írás egyértelműen gyenge mint a harmat.
Allen Newman (lopva Allan Newman író nevét, színtiszta clickbait) amúgyse írt sokat, és azok se voltak túl népszerűek...
-------------------
A kard szelleme
Benjamin Rascal neve nem kecsegtet sok jóval, a Konyak a barbár, meg a Sztárt wárst paródiakötetek jellemzik leginkább munkásságát...
Hát, azt tudom mondani, hogy ez NEM egy Cherubion-novella.
Én azt totálisan megértem, hogy így hivatásos írók leőre megírnak dolgokat, aztán mikor határidő van, minimális módosítással az adott megrendelés-világhoz igazítják, nyilvánvaló példája ennek az előző Míg a halál el nem választ vacakság. DE ott legalább az abszolut minimumot megtették. Jó, sok értelme nincs, és halál klisé, és nyilvánvaló hogy nem kifejezetten Cherubionra készült, hanem valaki előhúzta a fiók mélyéről ötlet híján. Eddig rendben. De volt benne annyi, hogy benyomta: Otoaakot most kergették Amrikba, amely kontinensen még abszolut nem játszódott semmi. Így legalább halvány fogalmunk lehet arról, mi volt ott az eemsik előtt. Ez így nem egy nagy szám, de valahol korrekt.
Ebben a szemétben viszont egy darab hely vagy név sincsen, és az egész csak valami totál amatőr fanfiction szamurájokról. Ami szimplán nem hat meg, pláne nem itt, itt még fel is háborít.
Illetve egy név mégis akad: Seyala. De ki a faxom az a Seyala? Én kijegyzeteltem itt minden nevet, és ilyen név egyszerűen nincs.Pláne hogy nem is név, hanem rang.
-------------------
Harminc Év
A monarakhi tudósító
A "Harminc Év" antológia egyetlen Cherubionon játszódó írásáról van szó.
Az antológia maga... "érdekes" koncepció szinten. A legtöbb írás (novellák, kisregények) Worlukon, a Káosz Világán játszódnak, de akad pár kivétel.
Gabriel Sandstone írása Az Alkony Királyai antológiában megjelent írásaihoz kapcsolódik, ami ilyen világfüggetlen dolog volt még.
A Hans-testvérek írása ki tudja hol játszódik, feltehetőleg világfüggetlen, és nem kapcsolódik semmihez. Tekintve, mennyit variáltak rajta mi legyen az írásokat összekötő koncepció (hősök és gonoszok harminc évvel később, bármi a harmincas számmal, bármi korábbi brandekkel), nem lehet igazán felróni, hogy ők rámentek a "30"-ra, oszt jónapot. Persze jobb lett volna ha ez a szám valamihez kapcsolódik a kiadó termékeiből, lévén ez a Cherubion Harmincadik Fennállási Évfordulójára készített gyűjtemény...
Aztán van két karakterhez, nem pedig világhoz kötődő írás: a Sziklakarmok az Loson-hoz, A Csatornatisztító az Monas Apó-hoz készült. Az utóbbiról hallottam már, de hát a Cherubionnal eltávolodtunk mióta ráálltak erre a Káosz/Amenúria/akármi dologra.
És itt kezdődik az igazi problémám, mert Raul Renier és Bán Mór írásai még csak nem is fantasyk, nem is kötődnek semmihez, és a 30-ban sem vagyok biztos. Ezek valami történelmi szarságok, amik egyszerűen nem érdekelnek, és biztos jelei egy író kiöregedettségének.
És még ezt is alul tudták múlni a Csillagváros Rulett-el, ami nem kész írás, csak egy régen a fiók mélyére vándorolt torzó, amit Annie Warden képtelen volt megírni normálisan (ott is hagyta az egész írói pályát, ami eleve nem volt neki való), és Nemes István (Jeffrey Stone) meg olyan vén, csak még betegebb mint George RR Martin, így nem sok esélyt látok rá, hogy készre csinálja ezt az egészet, aminek csak az lenne az értelme itt belobogtatni, ha abszolut és komoly szándék lenne a kiadó részéről megjelentetni, ha törik, ha szakad. Tehát egy harmadik szerző átvenné az egészet amennyiben István - mondjuk ki - elhalálozna (vagy végkép feladná).
Na mindegy, lássuk ami minket érint ebből.
A sztori alapja, hogy Melan Újságjának főpropagandistája - egy igazi trumpista republikánus alak - kitalálja, hogy már nem elég neki a dicsfény, ő haditudósító akar lenni a frontvonalban.
Amit persze megtagadnak, de peches főhősünket meg kijelölik haditudósítónak, mert ő kellően beáldozható, ha úgy alakul.
A novella elhelyezésével az idővonalon legalább nem kell bajlódnunk, lévén rögtön az elején közli, "néhány évvel Leon Silver felbukkanása előtt".
Az egység - ahová komát vezénylik - vezetője "Csen százados". Tehát még csak helyesen sem írjuk az ázsiai nevet (Chen). Szólok az íróknak ezúton, hogy nem vagyunk műveletlen hülyék. Esetleg a kiadónál tévedt el ennyire a lektor (ami nincs)?
Mikor elindul a bevetés, csak a hülye dől be a propagandának és nem jön rá, hogy ezek a marhák sjaát magukat lövik. A tippem, hogy mégiscsak le tudják hallgatni a rádióforgalmazást - sőt, bele tudnak szólni.
Kérdés: miért nincs egy térképmonitor, illetve miért nem ellenőrzi a számítógép hogy hülyék, baráti tüzet akartok leadni?
Az osztagot annak rendje-módja szerint csapdába is csalják és lemészárolják - de újságírónknak sikerül megúsznia, lévén fegyvertelen, és behízelgi magát a choleriták csapatvezetőjének, csinálnak egy gyors interjút.
Amiben a szám ha jól értem, hogy a Melannál lévő sztárriporteréről ki fog derülni, Choler kémje?
Csenről mewg kiderül, hogy mégse-halt-meg. Bár két lappal korábban egyértelműen széttépte egy chorald.
De bevallom, az 5. fejezet végére, ahol riporterünk elhatározza, hogy feldolgozza magát addig, hogy egyenest Cholerrel készíthessen interjút, magával ragad az írás hangulata.
De a dolog láthatóan nem jön össze, rabszolgamunkára zavarják, és ott is pistulna meg, ha nem jelenne meg egy nap Chlovia és Indriq, Csen meg épp akkor öli meg a munkafelügyelőt mert elege lett.
Chlovia kinevezi a felügyelő helyére Csent, amit mindenki vérmérséklete szerint értelmezhet, Tim Rodney viszont nekiáll árulásnak minősíteni hogy Csen elfogadja a dolgot, mire Indriq lenyakazná. Ekkor chlovia megint kitalál valamit: 30 napot kér, hogy átformálja Tim nézeteit Monarakhról.
Egy pillanatra eszembe villan egy régebbi novella: Az asszony és az ork...
Sor kerül az első monarakhi interjúra, Chloviával.
#Retkon
Az interjú alatt elhangzik, hogy a Két C anyja "a rendellenes nép tagja volt" - csakhogy a vakondpulykák nem tartoznak a cherubok közé, akik természetes mutációval jöttek létre, szemben a genetikai manipulációval előállított vakondpulyka fajhoz képest.
Bah! és muszály volt beerőltetni egy "ez az egész meg van jósolva" szamárságot.
Hm, Borag mint xinaf? Nem csak 3 xinaf fér el a hiererchiában? Jaaa, már emlékszem, KwYeor csak az Indriq-ben lett xinaf.
Az interjúk sorsa ... úgy néz ki éppen, eljuttatták őket Melanhoz, és le is közölték őket, az elsőt legalábbis "biztosan". De hát Melanos újságot szerezni Monarakhban...
Aztán eljön az a nap is, amikor magát Cholert kérdezheti le! Klisés, kiszámítható, de működik. Úgy van megírva (eddig), ahogy kell.
Ha, ha! Utólag nyilvánvaló, de a történet szerkezete nem feltétlenül adja ki: Melanék elküldték Sztárriportert interjút csinálni!
Ez persze nyilván trükk, valaki alakváltó, így akarják lépre csalni, színt váltani az Újságírót. Mármint nekünk olvasóknak ez világos kell legyen.
Oké, mint kiderül ez mégis az igazi Sztárújságíró volt, bár minden más kamu. A szerencsétlen marha beszólt Melannak, aki erre az egész újságíró-bagázst kiküldte a frontra meghalni.
Ééés a végére megint muszály volt egy kis nosztalgiabait: Újságíróból lett KwYeor. Ez annyira fölösleges húzás...
-------------------
Izzó Parázs
Testvérgyilkosság
Tudjátok miért útálom a novellák eleji kis idézeteket? Annyira könnyen leleplezik, eredetileg minek készült az irat. Ez pl. vmi Vörös Erik-hez kapcsolt viking legenda lett volna. Böe.
Félreértés ne essék, én is bírom Vörös Eriket mint bárki, de én egy Cherubion-novelláért jöttem.
Jaj, ne már, Istenezés. Az ilyennek nincs helye Cherubionban. Kevanaar az egyetlen isten ott.
Valahol és valamikor egy máguspalánta jól nekiállt fennhordani az orrát, ezért a többiek elkergették, és bezárták vmi barlangba. De onnan (ismeretlen módon) kijut, ott pedig egy cherub talál rá yadda, yadda, yadda.
Felgyógyul sebeiből, mire rögvest elindul haza. Apu jól fogadja, ám Anya, Gan'yara tanítványa nekiáll áskálódni, mert csak. Mármint nem is ő, hanem "az", valami titokzatos harmadik személy. Micsoda ostobaság.
Mindenesetre távoznak.
No mindenesetre Apu halálhírérére még egyszer a kastélyba mennek, de kidobják őket, és rövid idő után Feleség is nekiáll meghalni.
Főszereplőnk megpróbálja áttölteni belé az életét, de nem jön össze, viszont a varázslat hatására élőhalottá válik, technikailag, ami jól jön mikor elindul bosszút állni. Aztán a 4. fejezetben ezt retkonolja az istenségével kötött szövetséget teszi meg állapota eredőjeként.... Egyúttal Istent retkonolja valami mással - de nem mondja meg mivel.
Az átdolgozás sutaságát ... elégtelenségét az is mutatja, itt a lidércek vmi szellemfélék, míg Cherubionban, az igazi Cherubionban vmi karmos szörnyetegek.
Oh, vmikor közben anyu is meghótt? Azta.
Aztán ahogy várható egy öngyilkos mozdulattal Bátyó megöli Hugicát. kit érdekel. Valaki árulja el, mi a fene volt ez az egész.
-------------------
Cherubion Legendái
Gan Yara
A fene tudja miért így írja a könyv a nevet, mikor az Gan'yara egyébként.
Szóval Gan'yara tolt egy Naruto-gonoszt, mármint volt raktáron egy (félkész) klónteste, ahhoz gyűjtöget mostanság Fekete Lángot, mégpedig a Cholert feltámazstani igyekvőktől elorozva.
A kiadót meg most is gyötörte a nosztalgia-kényszer, és bár Bertram katona meghótt az Éj Istenében, de más neve nem jutott eszébe az írónak, a kiadó se végezte el a tényellenőrzést... Hát itt tartunk.
Plusz mintha a xinafokat fajként, és nem rangként kezelné ez...
Kisebb retkon: Melan emberi teste itt klón, nem android.
Melan emberei tovább próbálják építgetni a technikai civilizációt, a ghirdek meg elhúztak balfenéken. Chlovia aki problémás: elhúzott a vérbe ő is, kajtatni Leon Silvert, közben meg Monarakhban a xinafok között kitört a belháború.
Az egész közepette a cherubok értesültek Gan'yara ügyködéséről, és összefognak Melan embereivel hogy megállítsák.
Kicsit zavaros, hogy fut a kalanddal párhuzamosan egy Choler-megidézés, ami feltételezné, hogy Gan'yara Lovagjai (ne kérdezd) azt fontosnak tartanák elintézni, de ezt a seregek intézik.
Mi a kommandót követjük, ami Gan'yarához megy, aki éppen feltötlené Lovagjait utánpótlással.
Új infó: 5 év telt el az Éj Trilógiája óta.
És egy retkon: nem Lovagokat avatnak fel, hanem Gan'yarának csináltak ... teljesen új testet?! Mi ez a hülyeség már megint.
Csak szólok - ismét - a szerzőknek, hogy Gan'yara eredeti teste fiatal és csodaszép volt. Amikor ráncos volt meg izé, az különleeges körülmény volt. Tudtommal.
Ja: az egyik "cherub"-ról kiderül hogy valójában Gan'yara illúzióval álcázott embere, meg az egyik cherubról kiderül hogy így mágikusan érzékelhetetlen, szóval összecsapás meg minden, aztán valahonnan (az író seggéből) előkerül Chlovia...
-------------------
Kardylon
Igen érdekelne a címet miért írták i-vel az e-bookban, mikor a karakter y-al írja, és a novella szövegében végig y-al is van. Pláne, hogy a nyomtatásban bizony y-al szerepel a tartalomjegyzékben is.
Megjegyzés: lehet hogy a Gan'yara is a digitalizáció során úszott el?
Te figyelj má', egy Cherubion-térkép!
Az most mindegy hogy nekem erősen gyanús ez a térkép pl. a ...Helikopterek után.
Jaaa, hogy ez a Cherubion Alkony. Jól átvert a kereső :(
Na térjünk rá komolyabb dolgokra..
Megint vmi Choleres cuccot kapunk, mert wyvernnel nyitunk.
Hah, a wyvern épp nem choleritákhoz tartozik - de igen, velük van baj, Mr. Choler ugyanis feltámadt, és bosszúhadjáratba kezdett.
Ráadásul Kevanaar "valahogy" meghalt.
35 évvel vagyunk az Éj... után.
Chlovia meg azt tervezi, feltámasztja Gilgaratot.
Bónuszként a kunigaamik nem adták fel, hogy lelépnek az eemsik szolgasorából, és birodalmat alapítanak - hol máshol - Cherubionban.
Trollok? Ez most komoly?
Na, de a 15 kísérőből legalább máris elhullott 6 névtelen redshirt.
A maradék 9 nevét megkapjuk, de ebből csak 3 kap rövid leírást, tehát a többiek is hamarosan bevégzik, heh.
Tipp: ha el akarod hitetni, hogy a sújosan sérült valaki túléli a sebeit - az oldalából ne legyen már kiharapva semmi, mert ott azzal vége. Megharapva lehet, kiharapva nem!
Hamar kezdem azt érezni, egy Worluk/Káosz történetet olvasok, mert dolgok Csak Úgy Megtörténnek, anélküll, hogy a főszereplő alakítaná őket, vagy érezhetően haladnánk a történetben. Csak reagál random történésekre, amiknek vagy lesz közük a célhoz - vagy nem.
Végül csinálják is az idézést. Közben kiderül, hogy az őket üldöző eemsi nagykodóban ott fészkel Choler (ezt az egész történetet minimum a Hajnal Lovagja után kellene olvasni, különben nem sok értelme van). Az egésznek végül az tesz be, hogy az idézőkörre ráesik a barlan plafonja. Nem mintha ez számítana, mert itt semmi sem számnít, nincsenek következmények.
A "végső felfedezésnek" sincs semmi értelme.
Magát a "végső összecsapást" se látjuk, annak kimenetelét nem ismerjük meg.
Az a baromság a buzogányban lakozó Chloviáról is színtiszta randomizáció.
Alapvetően az ötletek pedig nem rosszak. Egyértelműen az eemsi srácnak kellett volna megtanítani Chloviát a tárgyakba költözésre. Aztán valami, valami, Gilgarat, valami, Chlovia a Hajnal Kardjába költözik és beleszögezi Cholert mondjuk Gilgarat koponyájába. Tökéletes.
Ehelyett kaptuk ezt a ... semmit.
Comments
Post a Comment